10. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. Pasaż TECHNIKI
8 czerwca na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się 10. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. To cykliczna impreza, której celem jest popularyzacja nauki i techniki w formie rodzinnego pikniku. Politechnika Rzeszowska jest głównym partnerem merytorycznym tego wydarzenia.
Piknik odbędzie się w godzinach od 11 do 18 przed Budynkiem V Politechniki Rzeszowskiej.
Dzień Odkrywców podzielony został tradycyjnie na sektory tematyczne: pasaż nauki, pasaż techniki, pasaż kultury i sztuki oraz skwer historii.
Poznajcie Pasaż TECHNIKI
Pasaż Techniki to najbardziej rozbudowany sektor tematyczny tegorocznego 10. Dnia Odkrywców i prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej, dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki.
Na stoisku Koła Naukowego Lotników PRz nowoczesność przeplatać się będzie z historią, bo obok siebie staną samoloty bezzałogowe Wiewiór i Tukan oraz najsłynniejszy bombowiec okresu międzywojennego PZL 37B Łoś. Do tego symulatory statków powietrznych RC i coś dla młodszych konstruktorów: lekkie modele samolotów do samodzielnego montażu.
Po sąsiedzku, Koło Naukowe EUROAVIA zaprezentuje jednostkę udźwigową klasy micro oraz samolot udźwigowy, który brał udział w zawodach SAE Aero Design 2019.
W świat lotnictwa w skali 1:1 zabierze Was Koło Naukowe Szybowników Bezmiechowa i Aeroklub Ziemi Jarosławskiej, na terenie których znajdziecie szybowce o rozpiętości płata 15 metrów. Do ich kabin będzie mógł się dopasować każdy kto marzy o lataniu. Dla tych, którzy zechcą oderwać się od ziemi przynajmniej na chwilę przygotowany zostanie symulator treningowy zbudowany na bazie kadłuba szybowca wyczynowego SZD-30 Pirat polskiej konstrukcji. Komu uda się pomyślnie przyziemić w rzeczywistości wirtualnej będzie mógł doznać wrażeń jakie towarzyszą lotom na pokładzie prawdziwego szybowca.
Wspólnie z pasjonatami Sekcji Samochodowej Studenckiego Koła Naukowego Mechaników oraz Transportowców PRz będzie można pojeździć. Do dyspozycji zwiedzających będzie m.in.: Fiat CC Electric Green Car – elektryczny pojazd zbudowany na bazie popularnego kiedyś Fiata Cinquecento. Na stoisku będzie można także poddać testom własne zmysły – szczególnie te od równowagi i wzroku, sprawdzić poziom decybeli generowanych przez środki transportu i namierzyć przy pomocy termowizji niewidzialne obiekty.
Dla amatorów ostrzejszej jazdy atmosferę podgrzeją specjaliści zespołu PRz Racing Team. Zespół zaprezentuje bolid wyścigowy klasy Formuła Student i to, za czym przepada Jeremy Clarkson z Top Gear: moc, prędkość i ryk silnika...
Nowoczesne konstrukcje potrzebują nowoczesnych technologii. I materiałów oczywiście! A o tym będzie można porozmawiać z przedstawicielami Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej AMSA, która funkcjonuje przy Katedrze Nauki o Materiałach PRz. Poza tym, będzie możliwość sprawdzenia osobiście wytrzymałości rozmaitych materiałów, obejrzeć ich strukturę pod mikroskopem, zobaczyć na własne oczy jak zachowuje się metal pamiętający swój kształt i zmieniający go pod wpływem temperatury.
A skoro już o technologiach XXI wieku mowa... Wyobrażacie sobie naszą rzeczywistość bez robotów? Bez nowoczesnych linii montażowych, bez obrabiarek i drukarek tworzących w przestrzeni trójwymiarowej wizje inżynierów i projektantów? Walki i wyścigi robotów, roboty przemysłowe i kroczące, modele produkcyjnych linii elastycznych, drukarki i skanery 3D, plotery CNC, manipulatory RC... Te i inne atrakcje zgromadzone w zasobach Pasażu Techniki znajdziecie na stanowiskach zorganizowanych m.in. przez Studenckie Koło Naukowe Szybkiego Prototypowania i Wzornictwa Przemysłowego.
Roboty, manipulatory i zaawansowana elektronika będzie także treścią prezentacji jakie zaprezentują odwiedzającym 10. Dzień Odkrywców uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych oraz ZS Energetycznych im. Gen. Wł. Sikorskiego. W menu między innymi: drukarki 3D, taśma technologiczna, robot inspekcyjny, model inteligentnego domu. Proste i zaawansowane konstrukcje zbudowane przez młodych konstruktorów nie ustępują pod względem jakości opracowania tym wykonanym przez starszych kolegów ze Studenckich Kół Naukowych.
Na stoisku przygotowanym przez Koło Naukowe Elektroniki i Technologii Informacyjnych będziecie mogli zaprzyjaźnić się z linią produkcyjną ilustrującą ideę Przemysłu 4.0... Mówi i pisze się o tym ostatnio całkiem sporo, ale kto tak naprawdę wie o co w tym chodzi? Będzie okazja się dowiedzieć. Oprócz tego znany i lubiany system LEGO, czyli skwantowana rzeczywistość, która bawiąc – uczy już od wielu lat kolejne pokolenia.
To tyle w wielkim skrócie o Pasażu TECHNIKI. O kolejnych sektorach tematycznych już napiszemy już wkrótce. niebawem.
Do zobaczenia 8 czerwca na Politechnice Rzeszowskiej!