9. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. Pasaż Kultury i Sztuki
9 czerwca na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się 9. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. To cykliczna impreza, której celem jest popularyzacja nauki i techniki w formie rodzinnego pikniku. Politechnika Rzeszowska jest głównym partnerem merytorycznym tego wydarzenia.
Piknik odbędzie się w godzinach od 11 do 18 przed Budynkiem V Politechniki Rzeszowskiej.
Dzień Odkrywców podzielony został tradycyjnie na sektory tematyczne: pasaż nauki, pasaż techniki, pasaż kultury i sztuki oraz skwer historii.
Poznajcie PASAŻ KULTURY I SZTUKI
Dla wszystkich, którzy zechcą poszukać inspiracji nie tylko w dziedzinie nauk przyrodniczych, przygotowano ofertę trochę innej bajki. Atrakcje, które nie wybuchają, nie rażą wysokimi napięciami czy skoncentrowaną wiązką lasera. Zaprezentuje się tu sztuka – rozumiana jako przejaw twórczości wszelakiej, wchodzącej w reakcje z naszymi zmysłami, a także kultura – materialna, związana z historią, dziedzictwem i oddziaływaniem na nas i nasze wrażenia. PASAŻ KULTURY i SZTUKI za sprawą paru ekspozycji umożliwi odbycie podróży sentymentalnych do przeszłości.
Jak co roku zaprezentuje się Muzeum Dobranocek, gdzie będzie można spotkać bohaterów klasycznych animacji i sprawdzić jakich metod używano do oszukiwania naszych zmysłów i tworzenia złudzenia ruchu na ekranie i nie tylko.
Wielu z klasycznych bohaterów animacji poza ekranem zaistniało też w naszej codzienności jako zabawki, przedmioty towarzyszące w codziennym życiu, nie tylko naszym Milusińskim. Zabawki, piłki, lalki, samochodziki, kolejki, klocki, gry planszowe i pluszowe misie. Drewniane pajacyki, miękkie przytulanki i zaawansowane technologicznie, pełne elektroniki kosmiczne statki i roboty. Zabawki są stare jak świat: pojawiły się na nim wraz z ludźmi, stając się udokumentowaniem wyobraźni i fantazji. Ewoluowały wraz z rozwojem cywilizacji i technologii, stanowiąc często wyjątkowe dzieła kultury materialnej. Zabawki to przedmioty, które towarzyszą nam od narodzin do dorosłości, kształtują naszą osobowość. Tworzone jako alegoryczne obrazki otaczającej nas rzeczywistości – opowiadają historie o świecie. Uczą praw nim rządzących. Ich formy, kształty i barwy – zaklęta w nich myśl ludzka potrafią ukształtować nasze gusta na całe życie. W Pasażu Kultury i Sztuki przypomnimy zabawki z przeszłości. W sentymentalną podróż zabierze nas Mariusz Kmita i jego Zabawki z Duszą.
Dobre rzemiosło artystyczne, rzeźba, ceramika, klasyczny rysunek bez nadużywania technik cyfrowych będzie można odwiedzić na stoisku Zespołu Szkół Plastycznych im. P. Michałowskiego. Mistrzowie i czeladnicy z „Plastyka” zaproszą do katedry Dymu i Ognia, gdzie zaprezentują szeroką gamę technik tradycyjnego kowalstwa artystycznego. W ich królestwie będziecie mogli spróbować profesji Michała Anioła i Rafaela, obejrzycie też prace uczniów szkoły, która od lat uczy, cytując niezapomnianego profesora Ziemskiego „… patrzeć na świat oczami artysty”.
Ponieważ prawdziwa kultura i sztuka współpracuje ze wszystkimi zmysłami, w Pasażu znajdziecie krainę Pianoland. Tam będzie można poznać bogate wnętrze pianina jak z bajki, bo wykonanego ze szkła. Sprawdzić jak działa fortepianowa klawiatura, jak funkcjonuje klasyczne pianino, a także zbudować model fortepianu w wymiarze 3D.
Po raz pierwszy na Dniu Odkrywców poszukamy klasycznej fizyki w sporcie. Będzie sporo kultury... fizycznej oraz sztuki… sztuki walki! A wszystko to w Akademii Sportu Chikara. Pokazy na scenie i na stoisku, siła, ruch, koncentracja, czyli lekcja fizyki i kultury.
Na zakończenie Gwiezdne Wojny, a przede wszystkim ich technika i kultura. Na 9. Dniu Odkrywców pojawią się za sprawą niezwykłej kolekcji Maćka Kwolka, który zaprezentuje swoje niesamowite prace na stoisku nr 139.
To tylko cząstka tego, czego możecie się spodziewać. Więcej niebawem.