Centrum Pomocy Ukrainie – wspólna inicjatywa Politechniki Rzeszowskiej i PCK
Centrum Pomocy Ukrainie powstało w Centrum Kultury Studenckiej Politechniki Rzeszowskiej na ul. Akademickiej 8. To nowy punkt zbiórki darów, który powstał z inicjatywy naszej uczelni i Polskiego Czerwonego Krzyża. Będzie ono centrum logistycznym pomocy humanitarnej na rzecz Ukrainy.
O Centrum
Od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-20:00 do centrum można dostarczać produkty zgodne z aktualnym zapotrzebowaniem. Lista potrzebnych artykułów jest dostępna na stronie internetowej i będzie na bieżąco aktualizowana: pomocukrainie.prz.edu.pl. Koordynatorami punktu są pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża. Dary będą dostarczane do wyznaczonych miejsc na terenie Ukrainy przez Polski Czerwony Krzyż.
Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik podkreślił, że społeczność akademicka naszej uczelni solidaryzuje się z Ukrainą, nie tylko za pomocą gestów protestu przeciwko agresji, lecz także niosąc realną pomoc: „Serdecznie dziękuję pracownikom i studentom naszej uczelni, którzy zgłosili chęć uczestniczenia w pracach centrum i wspierają potrzebujących, przynosząc potrzebne artykuły”.
Wolontariusze z Samorządu Studenckiego Politechniki Rzeszowskiej opracowali i wdrożyli rozwiązania mające na celu sprawną i zorganizowaną pracę, która polega na przyjmowaniu i segregowaniu produktów zbieranych na potrzeby ofiar wojny w Ukrainie, a także załadunku i wyładunku samochodów przywożących dary. Osoby chętne wspierać potrzebujących mogą nieść pomoc przez przyniesienie darów lub zostać wolontariuszem, wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej.
„Centrum ułatwi logistykę i transport darów na Ukrainę. Będziemy segregować i pakować przyniesione dary, które następnie zostaną zgłoszone do odprawy polskim i ukraińskim służbom. Taki transport nie będzie czekać na granicy, tylko będzie się poruszał tzw. zielonym korytarzem” – powiedział dyrektor podkarpackiego oddziału PCK Maciej Maruszak.
Delegacja z Kanady
Centrum odwiedziła ośmioosobowa delegacja na czele z minister spraw zagranicznych Kanady Mélanie Joly, ambasador Kanady w Polsce Leslie Scanlon, ambasador Kanady w Ukrainie Larisą Galandza. „Centrum Pomocy Ukrainie jest aktem hojności prywatnych ludzi mieszkających w tym mieście. Studenci, wykładowcy, wolontariusze dają dobry przykład, są wzorem dla świata i wizytówką dla Polski. Jako Polacy nieustannie pomagacie i chcecie to robić. Jestem pełna podziwu, widząc jak z otwartymi ramionami i sercami przyjmujecie Ukraińców” – mówiła minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly. Ambasador Kanady w Polsce Leslie Scanlon podkreśliła, że nie wiadomo, co przyniesie Ukrainie następny dzień: „Nie chcę nawet o tym myśleć i tego komentować, ale wiem, że musimy wspólnie działać, być odpowiedzialnymi i solidarnymi. To centrum i Rzeszów niech będą przykładem”.
Delegacja kanadyjska odwiedziła także punkt pomocy uchodźcom, który od sześciu dni działa na dworcu kolejowym w Rzeszowie. Melanie Joly oraz Leslie Scanlon rozmawiały z uchodźcami i wolontariuszami.