Dynamiczny rozwój Podkarpackiej Doliny Wodorowej
Mija rok od podpisania Listu Intencyjnego w sprawie powołania Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Obecnie w tej inicjatywie bierze udział 18 podmiotów samorządowych, naukowych, biznesowych i przemysłowych. Ciągle prowadzony jest nabór kolejnych instytucji, a chęć realizacji prac badawczych i rozwojowych w ramach technologii wodorowych zgłasza coraz więcej podmiotów. Działając w Podkarpackiej Dolinie Wodorowej, Politechnika Rzeszowska ma szanse realizować nowe, atrakcyjne programy badawcze i edukacyjne.
Seminarium Naukowo-Techniczne „Projekty wodorowe w województwie podkarpackim”
Politechnika Rzeszowska była gospodarzem Seminarium Naukowo-Technicznego Podkarpackiej Doliny Wodorowej, które odbyło się 12 maja 2022 r. W spotkaniu, które otworzył rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, udział wzięli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska i pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska, wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Podczas tego wydarzenia prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej i zarazem prezes Zarządu SPDW zaprezentował rozwój Podkarpackiej Doliny Wodorowej, a mgr inż. Jacek Głowacki z Polenergii Elektrociepłownii Nowa Sarzyna sp. z o. o. i wiceprezes Zarządu SPDW opowiedział o energetyce wodorowej w województwie podkarpackim. Prezentację dotyczącą wodoru jako paliwa w transporcie autobusowym przedstawił mgr inż. Remigiusz Śnieżek z Autosanu Sp. z o. o., członek Zarządu SPDW, natomiast o wodorze jako paliwie w transporcie lotniczym mówił dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz.
Zidentyfikowano także główne nurty rozwoju Podkarpackiej Doliny Wodorowej oraz obszary robocze: transport (w tym transport lądowy i powietrzny), energetyka (w tym energetyka cieplna oraz wytwarzanie energii elektrycznej), przemysł i gospodarka komunalna. Plany rozwojowe Podkarpackiej Doliny Wodorowej cieszą się poparciem wszystkich zainteresowanych środowisk, zarówno rządowego, samorządowego, jak i instytucji gospodarczych i naukowych.
W związku z rocznicą podpisania Listu Intencyjnego w sprawie powołania Podkarpackiej Doliny Wodorowej prezes Zarządu Stowarzyszenia prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp skierował list okazjonalny do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w którym przedstawił informacje dotyczące działalności i rozwoju Stowarzyszenia oraz zwrócił się z prośbą o dalszą aktywną współpracę w budowaniu polskiej gospodarki wodorowej.
Perspektywy realizacji międzynarodowych projektów badawczych i rozwojowych
Przedstawiciele Podkarpackiej Doliny Wodorowej brali udział w warsztatach Clean Hydrogen Partnership - partnerstwa publiczno-prywatnego z udziałem Komisji Europejskiej, odpowiedzialnego m.in. za wspieranie badań i rozwoju technologii wodorowych w Europie. Podczas tego wydarzenia, którego gospodarzem było Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przedstawiono działania i plany rozwojowe Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Prezentacja została wysoko oceniona przez przedstawicieli Clean Hydrogen Partnership, którzy przekazali swoje uwagi przydatne do efektywnego zabiegania o europejskie programy wsparcia i środki finansowe. Wnioski płynące z przeprowadzonych rozmów i dyskusji pozwalają uznać podkarpacką inicjatywę wodorową za jedną z najsprawniej rozwijających się w naszej części Europy.
Inicjatywy wodorowe w województwie podkarpackim
Gospodarka wodorowa w województwie podkarpackim ma już praktyczny wymiar. Przedsiębiorstwo Autosan Sp. z o.o. opracowało zeroemisyjny autobus wodorowy. ML System S.A. przygotowało prototyp wysoko wydajnego elektrolizera wodorowego zasilanego energią z instalacji fotowoltaicznych. Polenergia S.A. rozpoczyna prace nad częściowym zasilaniem turbin gazowych w elektrowniach wodorem. Trwają również przygotowania do uruchomienia instalacji produkcji i dystrybucji zielonego wodoru wraz ze stacjami ładowania w Nowej Sarzynie, Rzeszowie, Leżajsku i in. Politechnika Rzeszowska uruchamia Laboratorium Badania Spalania Wodoru w Silnikach Lotniczych nawiązuje w tym zakresie współpracę z międzynarodowym przemysłem lotniczym. Te inicjatywy stanowią solidny fundament do dalszego budowania i rozwoju podkarpackiej gospodarki wodorowej.
Stowarzyszenie Podkarpacka Dolina Wodorowa
List intencyjny w sprawie utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej podpisano 18 maja 2021 r. Sygnatariuszami listu byli m.in. przedstawiciele administracji publicznej, podkarpackich uczelni wyższych i jednostek badawczych oraz wielu podmiotów z sektora przemysłu, przedsiębiorczości i biznesu. W uroczystości podpisania brali udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik Rządu ds. gospodarki wodorowej Krzysztof Kubów. 4 listopada 2021 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa z udziałem 11 członków założycieli, a 12 stycznia 2022 r. Stowarzyszenie uzyskało wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Obecnie w Stowarzyszeniu Podkarpacka Dolina Wodorowa działa 18 podmiotów, a cele tej inicjatywy to: wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania gałęzi podkarpackiego przemysłu wodorowego, w tym opartego na produkcji wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii produkowanej z instalacji OZE oraz jego wykorzystanie w energetyce cieplnej, transporcie, infrastrukturze i przemyśle. Więcej informacji na temat Podkarpackiej Doliny Wodorowej można znaleźć na stronie: www.dolinawodorowa.org.