I Rzeszowskie Forum Technologia w Medycynie
17 października odbyło się I Rzeszowskie Forum Technologia w Medycynie „Od pomysłu do przemysłu”. Organizatorem wydarzenia był Zarząd Klastra „Technologia w Medycynie", którego działalność związana jest z opracowaniem i wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych dla sektora medycznego.
- Chcemy umożliwić młodym biznesmenom oraz osobom, które planują stworzenie własnej firmy związanej z przemysłem i medycyną, znalezienie własnej drogi rozwoju. Forum to także pozyskanie nowych kontaktów i poszukiwanie funduszy na prowadzenie działań w zakresie innowacji i ich wdrażania – zaznacza dr inż. Paweł Turek, z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz, z komitetu organizacyjnego konferencji.
Tematykę forum zebranym przybliżyli założyciele klastra: prof. dr hab. n. med. Sławomir Snela oraz prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, prorektor ds. nauki PRz. Patrycja Klarecka (prezes PARP), prof. dr hab. n. med. Łukasz Szumowski (MNiSW) oraz dr hab. Piotr Zawada (RARR S.A. Rzeszów), przedstawili słuchaczom obecne możliwości finansowego wsparcia dla młodych naukowców, którzy chcą rozpocząć własne badania związane z obszarem medycyny.
Podczas konferencji poruszono również kwestię wdrażania nowych pomysłów i rozwiązań do przemysłu. Sebastian Stec (Medinice), zaprezentował drogę, jaką musi pokonać wynalazca, aby wdrożyć na rynek nowy wynalazek. O uwarunkowaniach prawnych, co do możliwości opatentowania nowego produktu medycznego mówił Radosław Ostrowski (Axelo). Wdrożenia pomysłu i jego opatentowanie, na przykładzie „rampy” nastawnej zaprezentował dr hab. inż. Sławomir Miechowicz, prof. PRz. W trakcie konferencji omawiano także budowę i sposób finansowania przedsiębiorstw typu start-up i spin-off. Swoje wsparcie w procesie nawiązania współpracy jednostek naukowych z Podkarpacia z uczelniami australijskimi zaoferowała Bożena Świerbutowicz (Ambasada Australii).
Wśród zaproszonych gości znaleźli się politycy, naukowcy, przedsiębiorcy oraz prawnicy bezpośrednio związani z rozwojem infrastruktury przemysłowo-medycznej.