Poczet zasłużonych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz
Uroczystość upamiętniająca wybitne i zasłużone osoby dla Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej odbędzie się 29 listopada w sali A-61 (bud. A o godz. 10.30).
- W imieniu swoim i Kapituły ds. Historii i Tradycji Wydziału zapraszam na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej oraz portretów z udziałem rodzin i bliskich osób uhonorowanych - mówi prof. dr hab. inż. Kazimierz Buczek dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz.
Początki Politechniki Rzeszowskiej sięgają 30 września 1951 r., kiedy to z inicjatywy pracowników Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL - Rzeszów" powstała w Rzeszowie Wieczorowa Szkoła Inżynierska, kształcącą specjalistów mechaników. Wtedy to, na pierwszym roku wyższe studia techniczne rozpoczęło 50 osób. Rozporządzenie Rady Ministrów z dn. 18 czerwca 1963 r. w pozwoliło na powołanie w Rzeszowie Wyższej Szkoły Inżynierskiej z Wydziałem Ogólnotechnicznym i Wydziałem Mechanicznym. To zapoczątkowało dalszy intensywny rozwój uczelni i już w roku 1965 utworzono Wydział Elektryczny, przekształcony w 2000 r. w Wydział Elektrotechniki i Informatyki. Pierwszym dziekanem Wydziału został prof. Jerzy Sozański.
Początkowo na Wydziale Elektrycznym WSI kształcono wyłącznie inżynierów elektryków, a za proces dydaktyczny były odpowiedzialne następujące zespoły: Elektrotechniki Przemysłowej z kierownikiem: doc. dr. inż. Jerzym Sozańskim, Maszyn i Napędów Elektromaszynowych z kierownikiem: doc. dr. hab. inż. Zygmuntem Bajorkiem, Elektrotechniki i Miernictwa z kierownikiem: doc. dr. inż. Irena Kuzora, Elektroniki, Automatyki i Telemechaniki z kierownikiem: mgr. inż. Włodzimierz Kalita.
Od tego czasu minęło już ponad pół wieku. Wiele wspaniałych, wybitnych osób, które tworzyły podwaliny pod współczesny wizerunek i potencjał Wydziału już odeszło. Aby uhonorować ich zasługi i uczcić pamięć oraz przekazać przyszłym pokoleniom jak duży i znaczący wkład wnieśli w rozwój wyższego szkolnictwa technicznego w Rzeszowie Dziekan Wydziału wraz z Kapitułą ds. Historii i Tradycji Wydziału zdecydowali o utworzeniu galerii zasłużonych dla rozwoju Wydziału.
Sponsorem wydarzenia jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.