Student Hubert Gross na liście najzdolniejszych Polaków według magazynu „Forbes”
Hubert Gross, student kierunku lotnictwo i kosmonautyka na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa został finalistą prestiżowego konkursu „25 under 25” organizowanego przez czasopismo „Forbes” i dołączył do grona 25 najzdolniejszych, najaktywniejszych i najbardziej przedsiębiorczych młodych osób w Polsce.
Założenia konkursu
Konkurs „25 under 25” organizuje magazyn „Forbes” i warszawskie biuro firmy McKinsey & Company, a jego celem jest wyróżnienie wybitnych i nieprzeciętnych osób przed 25. rokiem życia, które w przyszłości mają szansę wpłynąć na rozwój polskiej gospodarki i społeczeństwa. W tym roku kandydaci rywalizowali w pięciu kategoriach: „biznes”, „działalność społeczna”, „nauka”, „nowe technologie”, „zrównoważony rozwój i klimat”. W każdej kategorii wyłoniono również laureata, który otrzyma stypendium w wysokości 10 tys. zł. oraz roczne wsparcie wyjątkowego mentora.
O finaliście
Hubert Gross zwyciężył w kategorii „nauka” i został nagrodzony za dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie inżynierii kosmicznej. Jest studentem ostatniego roku kierunku lotnictwo i kosmonautyka i ma na swoim koncie liczne nagrody, m.in. pierwsze miejsce w International Planetary Aerial Systems Challenge za projekt drona zdolnego do lotu w marsjańskiej atmosferze, drugie miejsce w International Rover Design Challenge 2021 za projekt łazika marsjańskiego do eksploracji jaskiń lawowych oraz pierwsze miejsce w krajowym finale ActInSpace2020 w Niemczech za projekt łączący dane satelitarne i samochodowe w celu lepszego przewidywania plonów. W ubiegłym roku został członkiem Rady Studentów przy prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej. Student brał również udział w 6-tygodniowej analogowej misji kosmicznej BRIGHT II oraz w projekcie modułowej bazy marsjańskiej na Mars Housing Colony Design Challenge.
Obecnie Hubert Gross wraz z członkami z grupy Innspace pod opieką dr. hab. inż. Andrzeja Majki, prof. PRz realizuje grant badawczo-rozwojowy pt. „Opracowanie i optymalizacja systemu do komunikacji satelitarnej i badań radiowych dla branży lotniczej i kosmicznej”. Projekt otrzymał ponad 200 tys. zł dofinansowania z Podkarpackiego Centrum Innowacji. Celem projektu jest umożliwienie łatwego, zdalnego dostępu do stacji satelitarnej dla studentów, naukowców i profesjonalistów, aby mogli zastosować ją do komunikacji z własnymi satelitami, radioastronomii czy badań naukowych.