Podstrona: Sukces naukowców z PRz podczas Carpathian Startup Fest / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Sukces naukowców z PRz podczas Carpathian Startup Fest

2024-06-28 , red.  Łukasz Kulig, Anna Worosz
kategoria: Wydarzenia
Od lewej: dr inż. H. Wachta, M. Jarosińska-Jedynak, prof. PRz K. Tereszkiewicz, dr inż. Ł. Kulig,

Zespół naukowców z Politechniki Rzeszowskiej w składzie: dr hab. inż. Krzysztof Tereszkiewicz, prof. PRz, dr inż. Łukasz Kulig i mgr inż. Mateusz PolarZakładu Informatyki w Zarządzaniu na Wydziale Zarządzania oraz dr inż. Henryk Wachta z Katedry Energoelektroniki i Elektroenergetyki na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki, wraz z naukowcami z Uniwersytetu Rzeszowskiego już po raz kolejny odnieśli sukces na Carpathian Startup Fest, zdobywając trzecie miejsce w kategorii Idea challenge.

Carpathian Startup Fest (to wydarzenie poświęcone przedsiębiorczości i technologii, które gromadzi startupy, inwestorów, korporacje, media i founderów. Podczas finału IV edycji tego wydarzenia przedstawiciele zespołu z naszej uczelni dr inż. Łukasz Kulig i dr n. med. Wojciech Domka zaprezentowali wynalazek pt. „Układ obrazowania komputerowego zmian nowotworowych gruczołu prostaty”. Pomysł został doceniony przez Kapitułę konkursu i zajął trzecie miejsce w kategorii Idea challenge. Warto podkreślić, że do kategorii Idea Challenge zostało zgłoszonych aż 107 projektów z kraju i zagranicy.

Opis wynalazku

Rozwiązanie naukowców Politechniki Rzeszowskiej może być wykorzystane w diagnostyce zmian nowotworowych gruczołu krokowego. Metodę tę należy rekomendować jako śródoperacyjne narzędzie diagnostyczne stosowane w zabiegach prostatektomii wspomagające decyzję o zakresie ingerencji chirurgicznej. Charakteryzuje się on wysokim wskaźnikiem dokładności, dlatego może być pomocnym narzędziem w diagnostyce raka prostaty. Oryginalne rozwiązanie w postaci stacji pomiarowej oraz sposób przeprowadzenia pomiaru zostały zgłoszone do ochrony patentowej w Urzędzie Patentowym RP (zgłoszenie patentowe nr: P.444909 z 16 maja 2023 r., zgłoszenie patentowe nr P.445483 z 5 lipca 2023 r.).

Autorzy projektu

Autorami nagrodzonego projektu są zespół z Politechniki Rzeszowskiej: dr hab. inż. Krzysztof Tereszkiewicz, prof. PRz, dr inż. Henryk Wachta, dr inż. Łukasz Kulig, mgr inż. Mateusz Polar, oraz zespół z Uniwersytetu Rzeszowskiego: dr hab. n. med. David Aebisher, prof. UR, dr hab. n. med. inż. Dorota Bartusik-Aebisher, prof. UR, dr n. o zdr. Michał Osuchowski, dr hab. n. med. Ewa Kaznowska, prof. UR, dr n. med. Wojciech Domka, mgr inż. Klaudia Dynarowicz, mgr inż. Angelika Myśliwiec.

Powrót do listy aktualności