Władze Politechniki Rzeszowskiej uczestniczyły w seminarium nt. funduszy z programów badawczych UE
W Fondation Universitaire w Brukseli odbyło się seminarium informacyjne „Mechanizmy wsparcia dla polskich uczelni w uzyskiwaniu funduszy z programów badawczych UE” zorganizowane wspólnie przez Fundację Edukacyjną Perspektywy oraz Biuro Promocji Nauki „PolSCA” Polskiej Akademii Nauk. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele polskich uczelni, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jednostek Komisji Europejskiej sektora biznesowego oraz wojewódzkich biur regionalnych w Brukseli.
Politechnikę Rzeszowską reprezentowali rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik i prorektor ds. rozwoju i współpracy prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp. Uczestnikiem wydarzenia był prof. dr hab. Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, nadzorujący prace Departamentu Nauki. Patronat honorowy nad seminarium objęli minister nauki Dariusz Wieczorek i przewodnicząca KRASP prof. Bogumiła Kaniewska, a partnerami byli KRPUT, KRUP oraz Biuro NCBR w Brukseli.
Seminarium miało na celu zaprezentowanie nowej kadencji władz polskich uczelni odpowiedzialnych za naukę i rozwój możliwości pozyskiwania funduszy unijnych na realizację programów badawczych. Dyskutowano także o transformacji cyfrowej, współpracy z biznesem, przemysłem i zielonej gospodarce. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w obszarach innowacji, badań i rozwoju (R&D), oraz rozwoju kadr i współpracy naukowej, w tym międzynarodowej.
Dzięki uczestnictwu w seminarium przedstawiciele polskich uczelni zyskali cenną wiedzę, która pomoże w efektywniejszym pozyskiwaniu funduszy z programów badawczych Unii Europejskiej i wspierać rozwój innowacyjnych projektów w Polsce.
Program
Podczas sesji pt. „Dlaczego spotykamy się w Brukseli – Nowe otwarcie”, którą moderował Waldemar Siwiński, prezes–założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, omówiono znaczenie spotkania w Brukseli dla polskich uczelni oraz kluczowe cele nowej kadencji władz akademickich. Zaprezentowano także główne kierunki działań w kontekście pozyskiwania funduszy unijnych i współpracy z europejskimi instytucjami.
Kolejna sesja „Czego potrzebują polskie uczelnie” dotyczyła głównych wyzwań dla polskich uczelni w zakresie pozyskiwania funduszy z programów badawczych UE oraz kluczowych obszarów, w których polskie uczelnie powinny skupić swoje wysiłki, aby zwiększyć swoją konkurencyjność na europejskiej arenie.
Sesja „Polityka naukowa UE – głos z Polski” była poświęcona priorytetom Unii Europejskiej w dziedzinie badań i innowacji. Zwrócono uwagę na znaczenie przełomowych badań oraz transformacji cyfrowej, dyskutowano także o polskiej prezydencji w UE w 2025 r. oraz o możliwościach dla polskich instytucji naukowych.
Uczestnicy sesji nt. „Dobre praktyki i współpraca międzynarodowa” rozmawiali o projektach R&D i dobrych praktykach dotyczących współpracy między uczelniami a przemysłem. Dzielili się doświadczeniami w pozyskiwaniu i wdrażaniu funduszy unijnych, wskazując na instrumenty, które mogą wspierać umiędzynarodowienie polskiego sektora badań i rozwoju.
Na koniec dokonano prezentacji potencjału polskich przedstawicielstw w Brukseli, m.in. polskich instytucji wspierających uczelnie w Brukseli.
Seminarium było znakomitą okazją do uzyskania wyczerpujących informacji na temat pozyskiwania funduszy z programów badawczych UE, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów.