Podstrona: Nominacja profesorska dr hab. inż. Renaty Gruca-Rokosz / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Nominacja profesorska dr hab. inż. Renaty Gruca-Rokosz

2024-06-19
, red.  Marta Jagiełowicz
Prof. dr hab. inż. Renata Gruca-Rokosz,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 15 maja 2024 r. nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka dr hab. inż. Renacie Gruca-Rokosz z Katedry Inżynierii i Chemii Środowiska na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Prof. Renata Gruca-Rokosz jest absolwentką Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska uzyskała na podstawie uchwały Rady Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej z dnia 29 listopada 2005 r. Stopnień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska otrzymała 19 kwietnia 2016 r. uchwałą Rady Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień związanych z ochroną środowiska wodnego przed eutrofizacją i zanieczyszczeniami antropogenicznymi. Prace badawcze mają na celu nie tylko zrozumienie mechanizmów degradacji ekosystemów wodnych i ich wpływu na zmiany klimatyczne, ale również wskazują kierunki zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi oraz ochrony ich funkcji ekologicznych i gospodarczych. Pani Profesor prowadzi także badania w zakresie rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym, czego rezultatem są innowacyjne rozwiązania technologiczne minimalizujące wpływ działalności antropogenicznej na środowisko naturalne.

Jest autorką i współautorką 69 pozycji bibliograficznych, z czego większość stanowią publikacje naukowe w czasopismach z listy JCR. Wyniki badań prezentowała na ponad 40 konferencjach naukowych. Jest również współautorką 3 patentów i 8 zgłoszeń patentowych.

Prof. Renata Gruca-Rokosz brała udział w realizacji dziesięciu projektów naukowych finansowanych w trybie konkursowym (KBN, MNiSW, NCN), zarówno w roli kierownika, jak i wykonawcy. Współpracowała z partnerami zagranicznymi z Holandii (Delft University of Technology, Netherlands Institute of Ecology), Włoch (University of Cagliari, University of Florence), Szwecji (University of Uppsala) i Ukrainy (Petro Mohyla Black Sea National University in Mykolaiv i National Academy of Sciences of Ukraine i Sukhomlynskyi National University of Mykolaiv) oraz z partnerami z innych ośrodków naukowych w kraju (Politechnika Lubelska, Politechnika Białostocka). Odbyła również krótkoterminowy staż naukowy w Petro Mohyla Black Sea National University in Mykolaiv (Ukraina, 2019). Brała udział w pracach Zespołu Ekspertów NCN do oceny wniosków w 35. edycji konkursów w dziedzinie „nauk o Ziemi”. Była recenzentem innych wniosków o finansowanie projektów badawczych (NCN, Uniwersytet Wrocławski) oraz kilkudziesięciu publikacji zgłoszonych do druku w czasopismach naukowych. Współpracowała również z otoczeniem społeczno-gospodarczym, wykonując opinie i ekspertyzy (m.in. NTS Infrastruktura Sp. z o.o., Inżynieria Rzeszów S.A., MPGK Sp. z o. o. Rzeszów, Urząd Miasta Rzeszowa, Krośnieński Holding Komunalny, Kopalnia Siarki „Machów” S.A.).

Profesor Renata Gruca-Rokosz wypromowała dwóch doktorów, była recenzentem w jednym przewodzie doktorskim i trzech przewodach habilitacyjnych. Pełniła liczne funkcje organizacyjne na uczelni. Była m.in. członkiem Komitetu Redakcyjnego czasopisma „Inżynierii Lądowej, Środowiska i Architektury” (2012–2019), członkiem Wydziałowej Komisji ds. Kształcenia (2012–2021), członkiem Konwentu Profesorów Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej (2019–2021), członkiem Komisji ds. Oceny Śródokresowej Doktorantów (2021–2022). Obecnie jest m.in. członkiem Rady Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej (2016–2019, od 2021 r.), członkiem Rady Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka Politechniki Rzeszowskiej (od 2019 r.), przewodniczącym Komisji ds. Strategii Rozwoju Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka Politechniki Rzeszowskiej (od 2020), członkiem Wydziałowej Komisji ds. Oceny Nauczycieli Akademickich na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury (od 2022 r.), członkiem Komisji Doktorskiej ds. Nadawania Stopnia Naukowego Doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska/inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka (od 2017 r.) oraz kierownikiem Katedry Inżynierii i Chemii Środowiska (od 2020 r.).

Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną otrzymała łącznie 16 nagród Rektora Politechniki Rzeszowskiej, medal KEN oraz srebrny medal Prezydenta RP za długoletnią służbę.

Powrót do listy aktualności